Номинациите за иновативен учител на годината започнаха
За трета поредна година инициативата Teaching Alpha стартира номинации за иновативни български учители и практики.
Ако харесвате нестандартния ми стил на преподаване, подкрепете ме тук =>>
Номинациите за иновативен учител на годината започнаха
За трета поредна година инициативата Teaching Alpha стартира номинации за иновативни български учители и практики.
Ако харесвате нестандартния ми стил на преподаване, подкрепете ме тук =>>
ТРИ ЛАУРЕАТСКИ звания от МЕЖДУНАРОДНИЯ конкурс "Зелена планета" общо спечелиха възпитанички на д-р инж. Христо Терзиев
Мария Кръстева от 11 клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ бе отличена в НАЦИОНАЛНИЯ детски екологичен конкурс „Зелената планета 2020” за нейния добре структуриран и пълноценен проект.
Тя участва и в МЕЖДУНАРОДНИЯ етап на конкурса.
Изключително високо е оценена нейната творба от уважаемото жури и Мария получава Диплом за победител в Международния детски екологичен форум „Зелената планета“ в раздел „Природата – безценен дар, един за всички“ – конкурс за социално-значими проектни и научно-изследователски работи за резултатите от социално-полезна екологична дейност на ученици.
ДИПЛОМ
награждается
ЛАУРЕАТ
конкурса "Природа - бесценный дар, один на всех"
(социально-значимые проектные и научно-исследовательские работы о результатах социально-полезной экологической деятелносности детских колектив)
XVIII Международного детского экологического форума „Зелёная планета 2020“, приуроченного к проведению Года памяти и славы в Росии
Мария Кръстева,
Республики Болгария
Научен ръководител на талантливата ученичка е д-р инж. Христо Терзиев.
Международния детски екологичен форум „Зелената планета“ се провежда по инициатива на Общоруското обществено детско екологично движение „Зелена планета“ в рамките на Международната му програма „Диалог на културите: от запознанството към уважението“. Националният етап се организира от Фондация „Устойчиво развитие за България“ съвместно с Представителството на Россътрудничество в България и Националния дворец на децата.
ЧЕСТИТО на Мария!
ПОЗДРАВЯВАМЕ я с големия успех, като ѝ пожелаваме здраве и нови творчески постижения!
Преди изпита
Първи начин за подготовка — под строгия поглед на родителя, ученикът зубри за държавните изпити от сутрин до вечер. В резултат — умора, раздразнение, напрежение. Най-често децата си дават вид, че учат, докато си мислят за нещо съвсем друго.
Втори начин за подготовка — когато се отдаде случай да се измъкне от контрола. Под предлог „отивам да уча с приятел” приятелите отлично прекарват времето си, но последния ден и нощ упорито се трудят.
Разбира се, не може да се каже, че тези два начинът са абсолютно неефективни. Повечето випускници дават всичко от себе си преди изпита. Но всеки път има риск, че ще бъде изтеглен точно този въпрос, който не е добре подготвен. Как да се избегне този риск? Как да се направи така, че подготовката за изпита да е спокойна и пълноценна.
Методика „ Повторение”
Повторението — това е възпроизвеждане на прочетеното със свои думи. Поглед към текста можете да си позволите, само ако не можете да си спомните нещо след поне 2-3 минути напрягане на паметта.
Не всички ученици използват ефективно времето за подготовка за изпитите. Предложения тук режим на повторение, проведен многократно, доказано дава добри резултати.
Трябва да обърнете внимание на две неща:
Първо повторение: Веднага след прочитането.
Второ повторение: 20 минути след предишното.
Трето повторение: След 8 часа.
Четвърто повторение: На следващия ден (най-добре преди сън).
Как да учите? Да предположим, че се готвите за изпит по история и за подготовката си имате четири дни. Подготвили сте си учебник, учебни пособия, примерни въпроси, които са се падали предишни години. Започвате да четете учебника.
След като го прочетете, по метода на бързото четене изчитате и допълнителната литература. И за това вие загубвате един ден.
На втория ден сутринта прочитате последния раздел на учебника и веднага пристъпвате към повторение.
Повторението — това са отговорите на въпросите от конспекта за изпита. Към изходния текст се обръщате само ако не можете да си спомните необходимото след като сте напрягали паметта си поне 2-3 минути. След като свършите първото повторение, починете си 20 минути и веднага пристъпете към ново повторение, аналогично на предишното.
Втория ден, вечерта, най-добре преди сън вие трябва да приключите с поредното повторение. Починете си добре. Направете малко упражнения. Позабавлявайте се с приятели.
На третия ден сутринта започнете с поредното, трето повторение. Трябва да го завършите към 15 часа и да си почивате до 15 часа на следващия ден.
На четвъртия ден в 15 часа пристъпете към последното повторение. Добре е да го завършите към 22 часа и веднага да легнете да спите.
На следващия ден е изпита. Вас ви очаква успех. В това няма никакво съмнение. Вие сте прочели и неколкократно повторили не само учебника, но и допълнителната литература. Названия, факти, фамилии са добре подредени във вашата памет. Вие добре познавате характерните особености на всеки исторически период. Вашето отношение към изучавания материал се отличава с активен критически анализ на събитията, явленията и фактите.
Методи за улесняване на запомнянето (по Вирджиния Квин)
МНЕМОНИКА
Преобразуване на информацията чрез придаване на друг смисъл или структуриране по друг начин.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КЛЮЧОВИ ДУМИ
Отделяне на логическия скелет на материала чрез фиксиране на основните понятия.
ПРИДАВАНЕ НА ОБРАЗНОСТ
Увеличаване на емоционалната наситеност на информацията.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА АСОЦИАЦИИ
Откриване на връзка с други понятия, сходни или противоположни по значение и смисъл.
Ако времето не ви достига
Ако ви остава малко време до изпита…
Важен момент – да си наложите да се захванете за работа. Преди изпит ти се иска да правиш какво ли не стига да не започнеш да се подготвяш. По това време обикновено се сещаш за отдавна отложена и забравена работа, за някого, когото не си търсил отдавна – изобщо, да направиш всичко, каквото ти се иска, за да отдалечиш момента на сядане пред учебниците.
Трябва да направиш усилие над себе си. Това е важно и нужно. Но не бива и да изпадаш в крайности. Ако се затрупате с учебници, изключите телефона си и се барикадирате в стаята си – едва ли такова учене ще се окаже особено ефективно. Съвет: Установете за себе си норма – да кажем един час, след който здраво се захващате за работа.
Не се подготвяйте за изпити с приятел (освен, ако той (тя) не разбира материала по-добре от вас) – такава подготовка най-често се превръща в дълго разнищване и напразна загуба на време.
Важен въпрос: а как да запомням по-добре? По тази тема има твърде много, разнородни и дори противоречащи едно на друго мнения. Един от най-удачните начини за запомняне е мнемотехниката. Какво е това животно? Това е комплексна техника за запомняне чрез асоциации. Ако трябва да запомните, например дата. Помислете си с какво тази дата е важна за вас лично. Може това да е нечий рожден ден. А може би нещо сте направили за първи път в този ден? Само не бива специално да си измисляте събития, защото на изпита ще ви се наложи да си спомняте и тях. Трябва да запомните формула? Опитайте се да я погледнете под друг ъгъл. Да я прочетете като дума. Да съпоставите всяка буква във формулата с дума и да съставите изречение, което лесно ще се установи в съзнанието ви. Има и такава тайна: колкото по-неприлични са асоциациите, толкова по-лесно се запомнят.
Много е удобно да запомняте всякакви определения, явления и събития, като ги свеждате до това, което вече знаете. Важно е да разберете същността на определението, а не да го назубрите. Ако вие можете да преразкажете определението с ваши думи, значи го разбирате, а това означава, че разбирате материала.
В различните хора е развита различен вид памет: зрителна, слухова, смислова, механична и т.н. За хората с развита зрителна памет е по-полезно да четат материала, а после да си спомнят страниците. Този, който има добра моторна памет е по-добре докато учи да си води записки. И така нататък… Важно е да определите какъв вид памет е преобладаваща при вас и кой начин на учене е най-успешен.
Не се изкушавайте да вземате записките си на изпита. Когато имаме в джоба си такъв „парещ” лист – главата работи лошо. Оставете я вкъщи, за да работите добре.
Преди сън е желателно, ако не учите, то поне да прелистите преминатия материал, опитвайки се докато гледате заглавието на въпроса да си спомните съдържанието му (ако не се получава – прегледайте раздела). Помнете, че най-добре се запомня информация, получена непосредствено преди заспиване и по време на събуждане (но не в деня или вечерта преди изпита!).
В навечерието на изпита си позволете отпускане – позабавлявайте се, поговорете е по телефона, почетете малък роман, идете на гости. Но се върнете навреме, защото липсата на достатъчно сън преди изпита може да има печални последствия.
Външен вид и поведение
Какъвто и да е вашия стил на обличане, най-добре е на изпит да се явявате в спретнат, официален вид, което показва сериозното ви отношение към матурата.
Важно е да запазите спокойствие и увереност.
Не вземайте успокоителни средства в деня на изпита! Те могат да затормозят способността ви да мислите, да ви направят сънливи и безразлични към всичко, което се случва.
Ако изведнъж забравите всичко
Всичко може да се случи. Да си представим тъжната картинка – вие сте учили цяла нощ 5-та тема, а ви се пада тринадесета, до която изобщо не сте успели да стигнете и която е толкова сложна и заплетена, че дори пълните отличници не я разбират.
Не се давайте лесно. Разгледайте добре въпроса. Какви асоциации извиква у вас? Може би сте минали подобен материал дори и по друг предмет. Или ако това не е застрашаващо, бутнете съседа. Мислете! Информация се получава не само от уроците, но и по телевизия, радио, Интернет, разговори, отговори на други ученици, не само в научната, но и художествената литература?
Има един известен анекдот за двама ученика, които се готвили за изпит по зоология, но минали само един въпрос – за бълхите. Отишли на изпита и единия изтеглил въпрос за кравите. Той започнал така: „Това е крава, тя има козина, а в козината има бълхи… И по-нататък продължил за бълхите. На другия се паднал въпрос за рибите: „Това е риба. Тя има люспи. Но ако имаше козина, то щеше да има бълхи… И по-нататък – отново за бълхите…
Главното е – не се паникьосвайте и се съсредоточете.
Ефективно запомняне