Официалният сайт на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ публикува информация за обучението по Динамичен уебдизайн с ръководител инж. Христо Терзиев. Още>
Официалният сайт на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ публикува информация за обучението по Динамичен уебдизайн с ръководител инж. Христо Терзиев. Още>
Успех на екип Protect на Диляра с ръководител инж. Христо Терзиев в световното технологично състезание на НАСА „Space Apps Challenge“
Диляра от 10 клас на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ стана локален победител за България в международния хакатон „NASA Space Apps Challenge”, който се проведе на 3 и 4 октомври във виртуален формат в Русе.
През последните 48 часа ученици на инж. Христо Терзиев бяха част от световната общност, която едновременно обедини сили и работи за разрешаването на някои от глобалните предизвикателства пред човечеството и дадоха своя огромен принос към развитието на технологиите, изучаването на Космоса и подобряването живота на Земята.
Екип Protect на Диляра се представи отлично с инициативата "Чиста и уютна среда" в категория Sustaining Our Planet for Future Generations и заслужи аплодисментите на авторитетното жури в състав: проф. Милко Маринов, проф. Ирена Вълова, д-р Йордан Калмуков, Вихрен Ганев и Николай Маринов.
С победата си Protect получава номинация за глобалните финали на състезанието, като по регламент първите два екипа се включат в глобалната надпревара на НАСА и ще се състезават с най-добрите проекти от всички държави.
Проф. д-р Диана Антонова – зам. ректор по научноизследователската дейност в Русенския университет приветства победителите от страна на академичното ръководство на висшето училище. Поздравления за учениците на инж. Христо Терзиев изрази и проф. Ирена Вълова: "Представиха се блестящо! Чудесни идеи и презентации и заслужена награда!".
В 48-часовият хакатон на НАСА участниците разработиха и представиха технологично решение на глобален проблем, свързан с живота на Земята и развитието на изследователските мисии на НАСА.
Сред глобалните предизвикателства, по които екипите работиха на международния хакатон, участваха общо два екипа с ръководител инж. Христо Терзиев. Екип Cortec на Станко от 10 клас също се представи блестящо и получава награди от организаторите.
NASA Space Apps Challenge е най-големият хакатон в света за разработване на технологични решения с отворен код, което дава възможност и насърчава иновативно мислещи, талантливи и амбициозни хора от всички възрасти да се състезават и да допринесат за решаването на глобални проблеми.
Целта на хакатона е да се стимулират иновативно мислещи хора да дадат нов поглед към данните на НАСА. И не само. Да се стимулира създаването на млади бизнес проекти, защото състезанието дава видимост на победителите и ги свързва с други, подобни на тях новатори.
Един шеф на фирма се оплаква на друг:
– Уволних SEO специалиста си…
– И сега какво?
– Eми, какво, сега като напишеш „идиот” в Google, моето име излиза на първо място!