Първият български космонавт генерал Георги Иванов, който беше специален гост на тържеството, инж.Христо Терзиев и осмокласничката Севдийе - единствена отличена от Разградска област в категория Мултимедийни проекти
За поредна година учител и ученичка от ППМГ „Академик Никола Обрешков“ са сред лауреатите на Националния ученически конкурс “Не се гаси туй, що не гасне”, организиран от Национално движение „Русофили“.
Настоящото 13-ото издание на конкурса бе посветено на 140 години от откриването на Първото Народно събрание на България след Освобождението, осъществено с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Международен обществен фонд „Российский фонд мира“, Съюза на българските журналисти, Съюза на офицерите и сержантите от запаса, Синдиката на българските учители.
В категория „Мултимедийни проекти“, 5-8 клас“ осмокласничката Севдийе е единствена отличена от Разградска област.
Целта на конкурса е чрез проучвания на важни моменти в историята и съвремието на българския и руския народи, младите хора да се запознаят с миналото, настоящето и бъдещето на българо - руските отношения.
На тържествена церемония в Руския културно-информационен център в град София ученичката от 8б клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ Севдийе бе удостоена с Трето място и званието „Лауреат“ на Националния конкурс за проекта си „Мавзолей - костница на руските войни“.
Първият български космонавт генерал Георги Иванов я приветства за участието и ѝ връчи грамота и предметни награди.
Да направиш мултимедиен проект за мемориала-костница на руските воини, да бъдеш лауреат на Национален конкурс "Не се гаси туй, що не гасне" и наградата да ти бъде връчена от първия български космонавт Георги Иванов, който беше специален гост на тържеството, е изключителна чест! Едно признание за труда на осмокласничката Севдийе от ППМГ.
Творческо участие в конкурса взеха ученици от всички области в страната. Един от 19-те отличени учители – научни ръководители на проекти за поредна година е инж. Христо Терзиев – преподавател по Информационни технологии на Севдийе.
С участието си в конкурса учениците обогатяват своята обща култура, получават широка информация за българо-руските отношения. В тях се формира способност да изразяват собствено мнение, да имат позиция по важни въпроси на обществения и духовен живот на страната.