
Две ученички участват в Конкурса за компютърна рисунка на българския еврокомисар Мария Габриел "България в Европа: минало, настояще, бъдеще"
Мартина Пламенова Пеева и Диляра Севгин Мустафа са осмокласнички от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“- гр.Разград и се състезават в първа възрастови категория, обхващащи учениците 8-9 клас.
Творбата на Мартина е „Даровете на България“,

а на Диляра „Времеви разговор“.

Българският еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел е организатор на ученически конкурс за компютърна рисунка на тема "България в Европа: минало, настояще, бъдеще", посветен на Националния празник на страната 3 март. Авторите на най-добрите рисунки ще бъдат поканени в Европейската комисия в Брюксел, където Мария Габриел предвижда организиране на изложба на творбите на победителите броени дни преди празника като част от тържествено отбелязване на 3 март. Конкурсът се реализира с подкрепата и съдействието на Министерство на образованието и науката.
Целта на конкурса е даде възможност за изява на творческите заложби на учениците, както и да провокира техния интерес свободно да интерпретират темата според своето собствено разбиране за родината, независимо дали става дума за обект, събитие, личност, или за лични преживявания и мечти, даващи израз на връзката с България.
Творческото съревнование е разделено в две възрастови категории, обхващащи учениците 8-9 клас и 10-12 клас на всички училища, школи, клубове и центрове за подкрепа на личностното развитие от страната. Всеки участник може да изпрати 1 творба.
При изготвянето на компютърните рисунки трябва да се спазват няколко задължителни изисквания:
- за създаването на творбите да се използва графична програма по избор;
- да са нарисувани със свободна ръка, като се използват инструментите на графичните редактори;
- рисунката да не е публикувана в интернет, да не е участвала в други конкурси или изложби;
- да не се интегрират готови обекти, обекти от други програми и картини;
- творбите да са авторски.
Критерии за оценка:
- новаторски подход;
- оригиналност на идеята;
- послание на творбата;
- композиция;
- цветова хармония;
- техники на изобразяване чрез цифровите технологии;
- умения за работа с цифровите инструменти на програмата.
Творбите ще бъдат оценявани от авторитетно жури в състав: проф. д. изк. Петер Цанев - ръководител на катедра „Психология на изкуството, художествено образование и общообразователни дисциплини“ в Националната художествена академия, Силвия Кънчева - държавен експерт по информатика и информационни технологии към Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в Министерството на образованието и науката и проф. Станислав Памукчиев – Член на Управителния съвет и секретар на секция „Живопис“ на Съюза на българските художници.